Artykuły

Porady, wywiady, teksty, które podtrzymają Was na duchu!

Recepta na samotność

Iwona Figurska – psychoterapeuta leczenia uzależnień

Dzisiejsze czasy obfitują w różne sposoby nawiązywania kontaktu z ludźmi na całym świecie. Jednak coraz więcej osób skarży się na samotność. Z jednej strony nowoczesne technologie umożliwiają szybką komunikację, z drugiej strony jest ona powierzchowna i nie sprzyja nawiązywaniu głębszych relacji. Co zrobić, jeśli doskwiera ci brak bliskości z innymi ludźmi?

Czy istnieje sprawdzona recepta na samotność?

Nie znam osoby, która nie chciałaby mieć w swoim życiu grona oddanych, bliskich osób, na które zawsze mogłaby liczyć. Wszyscy mamy potrzebę bycia rozumianym, akceptowanym i kochanym. Niestety bywa tak, że nasze więzi i relacje są kruche, powierzchowne i nie opierają się na prawdziwym porozumieniu. Czujemy się wówczas samotni, a przez to nieszczęśliwi.

Czytaj więcej

Lęk przed bliskością

Aleksandra Iwan – psycholog, psychoterapeuta w Psychocentrum


Człowiek jako istota społeczna dąży do bycia w relacjach z innymi ludźmi. Biorąc jednak pod uwagę różnice indywidualne dążenia te mogą mieć dla każdego z nas inny charakter. Różnimy się w obszarach potrzeb bycia w relacji, intensywności kontaktów, emocji pojawiających się w odpowiedzi na zachowania drugiego człowieka, komunikacji i wielu innych. Choć zarówno potrzeby, jak i trudności, możemy mieć podobne, to nie ma dwóch identycznych sytuacji.

Jeśli pomimo pragnienia bycia w relacji niemożliwe jest jej utrzymanie, bądź w trwającej już relacji ciągle pojawia się „huśtawka” pomiędzy zbliżaniem i oddalaniem, może być to związane z lękiem przed bliskością.

Czytaj więcej

Jak odróżnić dobrą samotność od tej niszczącej?

Sylwia Krajewska – psycholog z Psychocentrum.pl

Każdy z nas na jakimś etapie swojego życia doświadczył samotności. I tak, jak my jesteśmy
różni, tak i ona ma wiele twarzy – dla niektórych to stan przejściowy, spowodowany trudnymi okolicznościami, dla innych jest czymś stałym, zatruwającym i niszczącym życie.
Niezależnie od tego, czy samotność w naszym życiu zagościła na chwilę, czy na dłużej, może przybierać dwie formy – zdrową i destrukcyjną. To, którą przybierze, zależy w dużej mierze od nas samych – od naszego nastawienia i zgody lub jej braku na sytuację, jaką przeżywamy.
Czytaj więcej

Co jest ze mną nie tak ?

Zoja Żak - dziennikarka, redaktorka

Dlaczego ciągle jestem sam, co jest ze mną nie tak? Przecież tak się staram.

Mam na imię Marcin, 29 lat, studia prawnicze, pracuję w wyuczonym zawodzie, mam znajomych i kilkoro przyjaciół, jednak do tej pory nie znalazłem odpowiedniej dla siebie partnerki. Miałem różne przelotne związki z kobietami, ale nie było to nic stałego.
Czytaj więcej

Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz zajść daleko, weź kogoś ze sobą

Marek Wójs,  psychoterapeuta z  Psychocentrum

 

W tytule artykułu zostało przywołane afrykańskie przysłowie, które obrazuje to, czym relacja powinna być, co powinna ze sobą nieść. Jednak badania CBOS z 2015 roku wskazują, że co siódmy Polak czuje się permanentnie samotny. Natomiast 65% ankietowanych przyznało, że są sytuacje w ich życiu, kiedy czują się bardzo samotni.
Czytaj więcej

W pułapce odpowiedzialności

Aneta Cieśla, psycholog z Psychocentrum

Pani Ania mówi o sobie, że jest silną kobietą. Jest też zaradna i uczynna. Zawsze pomoże, załatwi, podwiezie, podleje kwiaty gdy znajomi są na urlopie. Zawsze w formie i na pełnych obrotach. Kilka lat temu rozwiodła się z mężem. Ma dwójkę dzieci. Córka od trzech lat zmienia kierunki studiów, syn raz na jakiś czas przymuszony przez mamę podejmuje dorywcze prace. Czasem czuje, że dzieci wykorzystują jej dobroć: gotuje dla nich, pierze, sprząta, finansuje ich dorosłe życie, a one nie zauważają jej starań i lekceważą. Chciałaby być stanowcza, ale boi się, że bez niej sobie nie poradzą. Finansuje także wydatki swojego aktualnego partnera. Łączy ich cudowny seks i dalekie podróże, ale to ona je opłaca. Jest matką, opiekunką, wsparciem dla wszystkich, ale nie dla siebie. Siebie pomija, stawia na końcu szeregu. Tak zaradna i skuteczna dla innych, wobec własnego życia stoi bezradna.

Czytaj więcej

Poczucie wartości drogą do wyjścia z poczucia izolacji

Justyna Korzeniowska, psychoterapeutka z  Psychocentrum

 

Wielu ludzi żyje w przekonaniu, że będą akceptowani, kochani, jeśli ich zachowania będą zgodne z oczekiwaniami innych. Jeśli nie czują się kochani, robią coraz więcej, by zdobyć to, na czym im zależy. W nadziei na uzyskanie uznania, szacunku, starają się zadowolić żony, mężów, szefów, dzieci czy przyjaciół. Jeśli w dalszym ciągu czują się niedoceniani, popadają w depresję, choroby, doświadczają bezsilności, frustracji, złości i pustki.
Czytaj więcej

Samotność wybór czy konieczność?

Katarzyna Kosior – studentka psychologii

Pozostając w związku czy będąc samemu wciąż sami kierujemy własnym życiem, każdego dnia dokonujemy wyborów, za które nikt inny oprócz nas samych nie poniesie konsekwencji. Pracując dla samych dóbr materialnych budujemy sobie więzienie. Zamykamy się samotni ze złotem rozsypującym się w palcach, które nie daje nam nic, dla czego warto byłoby żyć.
— Antoine de Saint-Exupéry

Samotność określana coraz częściej mianem wirusa XXI wieku zwraca uwagę na bardzo ważny problem, który jest wypadkową wielu czynników: nietrwałości relacji, konsumpcyjnego trybu życia, nastawionego na pozyskiwanie dóbr materialnych oraz wygodną, bezrefleksyjną egzystencję. Czy samotność musi być czymś złym? Czy z bycia samemu można czerpać korzyści? 

Read More

Samotność w związku – sygnał do zmiany

Sylwia Krajewska, psycholog  z  Psychocentrum

Dorota, 39 lat, zajmuje wysokie stanowisko w firmie. Ma dwoje dzieci w wieku wczesno szkolnym, męża i piękny dom z ogrodem. Pełnia szczęścia pomyśleć by można. Cóż takiej kobiecie może brakować ? Ma wszystko! A jednak nie. Za murami tego wspaniałego domu czai się wróg wielu par  - SAMOTNOŚĆ.

Samotność to nie tylko brak partnera czy partnerki, ale również brak właściwych, bliskich relacji w związku. Taka para żyje razem, na pozór zwyczajnie a jednak obok siebie, mijając się jak dwoje obcych ludzi. To jedna z boleśniejszych odmian samotności.

Read More

Nie taka straszna samotność

Sylwia Krajewska  – psycholog  z  Psychocentrum

Wydawać by się mogło, że samotność najbardziej dotyka ludzi starych. Na szczęście to tylko stereotyp. Na podstawie licznych badań, stwierdzono, że ta właśnie grupa jest najmniej osamotniona. Co może zaskakiwać wielu z nas.

Obserwując ludzi starszych można dostrzec, że są często bardzo zajęci. A swój czas umiejętnie wykorzystują. Mają chwile dla przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Często można zobaczyć ich na ławeczce pod blokiem czy na spacerze w parku. Mają czas by swoje odstać w kolejce do lekarza. By wcześnie rano pójść na Mszę, poczytać gazetę, posłuchać radia, obejrzeć serial czy wiadomości w telewizji. Napisać list, zrobić zakupy, pospacerować z psem, pomóc w opiece nad wnukami.

Read More

Recepta na samotność

Iwona Figurska – psychoterapeuta leczenia uzależnień Dzisiejsze czasy obfitują w różne sposoby nawiązywania kontaktu …

Lęk przed bliskością

Aleksandra Iwan – psycholog, psychoterapeuta w Psychocentrum Człowiek jako istota społeczna dąży do bycia w relacjach …

Jak odróżnić dobrą samotność od tej niszczącej?

Sylwia Krajewska – psycholog z Psychocentrum.pl Każdy z nas na jakimś etapie swojego życia doświadczył samotności. …