Artykuły

Porady, wywiady, teksty, które podtrzymają Was na duchu!

Lęk przed bliskością

Aleksandra Iwan – psycholog, psychoterapeuta w Psychocentrum


Człowiek jako istota społeczna dąży do bycia w relacjach z innymi ludźmi. Biorąc jednak pod uwagę różnice indywidualne dążenia te mogą mieć dla każdego z nas inny charakter. Różnimy się w obszarach potrzeb bycia w relacji, intensywności kontaktów, emocji pojawiających się w odpowiedzi na zachowania drugiego człowieka, komunikacji i wielu innych. Choć zarówno potrzeby, jak i trudności, możemy mieć podobne, to nie ma dwóch identycznych sytuacji.

Jeśli pomimo pragnienia bycia w relacji niemożliwe jest jej utrzymanie, bądź w trwającej już relacji ciągle pojawia się „huśtawka” pomiędzy zbliżaniem i oddalaniem, może być to związane z lękiem przed bliskością.

Czytaj więcej

Jak odróżnić dobrą samotność od tej niszczącej?

Sylwia Krajewska – psycholog z Psychocentrum.pl

Każdy z nas na jakimś etapie swojego życia doświadczył samotności. I tak, jak my jesteśmy
różni, tak i ona ma wiele twarzy – dla niektórych to stan przejściowy, spowodowany trudnymi okolicznościami, dla innych jest czymś stałym, zatruwającym i niszczącym życie.
Niezależnie od tego, czy samotność w naszym życiu zagościła na chwilę, czy na dłużej, może przybierać dwie formy – zdrową i destrukcyjną. To, którą przybierze, zależy w dużej mierze od nas samych – od naszego nastawienia i zgody lub jej braku na sytuację, jaką przeżywamy.
Czytaj więcej

Co jest ze mną nie tak ?

Zoja Żak - dziennikarka, redaktorka

Dlaczego ciągle jestem sam, co jest ze mną nie tak? Przecież tak się staram.

Mam na imię Marcin, 29 lat, studia prawnicze, pracuję w wyuczonym zawodzie, mam znajomych i kilkoro przyjaciół, jednak do tej pory nie znalazłem odpowiedniej dla siebie partnerki. Miałem różne przelotne związki z kobietami, ale nie było to nic stałego.
Czytaj więcej

Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz zajść daleko, weź kogoś ze sobą

Marek Wójs,  psychoterapeuta z  Psychocentrum

 

W tytule artykułu zostało przywołane afrykańskie przysłowie, które obrazuje to, czym relacja powinna być, co powinna ze sobą nieść. Jednak badania CBOS z 2015 roku wskazują, że co siódmy Polak czuje się permanentnie samotny. Natomiast 65% ankietowanych przyznało, że są sytuacje w ich życiu, kiedy czują się bardzo samotni.
Czytaj więcej

Poczucie wartości drogą do wyjścia z poczucia izolacji

Justyna Korzeniowska, psychoterapeutka z  Psychocentrum

 

Wielu ludzi żyje w przekonaniu, że będą akceptowani, kochani, jeśli ich zachowania będą zgodne z oczekiwaniami innych. Jeśli nie czują się kochani, robią coraz więcej, by zdobyć to, na czym im zależy. W nadziei na uzyskanie uznania, szacunku, starają się zadowolić żony, mężów, szefów, dzieci czy przyjaciół. Jeśli w dalszym ciągu czują się niedoceniani, popadają w depresję, choroby, doświadczają bezsilności, frustracji, złości i pustki.
Czytaj więcej

W pułapce odpowiedzialności

Aneta Cieśla, psycholog z Psychocentrum

Pani Ania mówi o sobie, że jest silną kobietą. Jest też zaradna i uczynna. Zawsze pomoże, załatwi, podwiezie, podleje kwiaty gdy znajomi są na urlopie. Zawsze w formie i na pełnych obrotach. Kilka lat temu rozwiodła się z mężem. Ma dwójkę dzieci. Córka od trzech lat zmienia kierunki studiów, syn raz na jakiś czas przymuszony przez mamę podejmuje dorywcze prace. Czasem czuje, że dzieci wykorzystują jej dobroć: gotuje dla nich, pierze, sprząta, finansuje ich dorosłe życie, a one nie zauważają jej starań i lekceważą. Chciałaby być stanowcza, ale boi się, że bez niej sobie nie poradzą. Finansuje także wydatki swojego aktualnego partnera. Łączy ich cudowny seks i dalekie podróże, ale to ona je opłaca. Jest matką, opiekunką, wsparciem dla wszystkich, ale nie dla siebie. Siebie pomija, stawia na końcu szeregu. Tak zaradna i skuteczna dla innych, wobec własnego życia stoi bezradna.

Czytaj więcej

Każdy potrzebuje kogoś

Kamila Pasternak, psycholog

„ Są tacy, którzy uciekają od cierpienia miłości. Kochali, zawiedli się i nie chcą już nikogo kochać, nikomu służyć, nikomu pomagać. Taka samotność jest straszna, bo człowiek uciekając od miłości, ucieka od samego życia. Zamyka się w sobie”.

— Jan Twardowski

Każdy z nas jest w jakiejś relacji, zarówno z samymi sobą, jak i z innymi, a także z naturą oraz z Bogiem! Niektórzy jednak, czy to z własnej woli, czy w wyniku niesprzyjającego losu są samotni. Niekiedy samotność się pogłębia i powoduje zrywanie wszelkich więzi z otoczeniem.

Czytaj więcej

Co z tą samotnością?

Justyna Korzeniowska, psycholog z Psychocentrum

Poczucie samotności jest problemem, który dotyka coraz więcej ludzi. Żyjąc w dobie rozwiniętej cywilizacji, która ułatwia i ma ułatwiać funkcjonowanie w społeczeństwie możemy czuć lęk, pustkę, brak sensu, czy bezsilność.

Samotność głównie kojarzy się z negatywnym wydźwiękiem. Jest subiektywnie odczuwanym zjawiskiem emocjonalnym wynikającym z nieudanych relacji międzyludzkich. Może dotykać każdego w różnym wieku, o różnym statusie społecznym i materialnym. Człowiek odczuwa satysfakcję z tego co robi, co osiągnął, kim jest, a pomimo tego, że otacza się ludźmi, rodziną, przyjaciółmi doskwiera mu osamotnienie.

Czytaj więcej

Samotność w związku – sygnał do zmiany

Sylwia Krajewska, psycholog  z  Psychocentrum

Dorota, 39 lat, zajmuje wysokie stanowisko w firmie. Ma dwoje dzieci w wieku wczesno szkolnym, męża i piękny dom z ogrodem. Pełnia szczęścia pomyśleć by można. Cóż takiej kobiecie może brakować ? Ma wszystko! A jednak nie. Za murami tego wspaniałego domu czai się wróg wielu par  - SAMOTNOŚĆ.

Samotność to nie tylko brak partnera czy partnerki, ale również brak właściwych, bliskich relacji w związku. Taka para żyje razem, na pozór zwyczajnie a jednak obok siebie, mijając się jak dwoje obcych ludzi. To jedna z boleśniejszych odmian samotności.

Read More

Zdrada nie pozostawia złudzeń

Z Sylwią Krajewską – psychologiem rozmawia Agnieszka Świdzińska CREAM

Trudno zaprzeczyć, że zdrada to wciąż najpoważniejsze zagrożenie dla nawet najsilniejszego związku.
Czasem niewierność może trwać kilka chwil, a jej koszty mogą przekreślić szanse na naprawdę szczęśliwy i długoletni związek.

Agnieszka Świdzińska: Czemu zdrada tak bardzo nas boli?

Sylwia Krajewska: Zdrada szczególnie mocno boli, jeśli nic na nią wcześniej nie wskazywało. Boli, bo uderza w uczucia partnera, w jego zaufanie i miłość. Powoduje, że osoba zdradzana czuje się gorsza, zaczyna kwestionować swoją atrakcyjność, obniża swoją samoocenę. Czuje jednocześnie miłość i nienawiść do osoby, która zdradziła. Trudna jest ta mieszanka uczuć.

Read More

Lęk przed bliskością

Aleksandra Iwan – psycholog, psychoterapeuta w Psychocentrum Człowiek jako istota społeczna dąży do bycia w relacjach …

Jak odróżnić dobrą samotność od tej niszczącej?

Sylwia Krajewska – psycholog z Psychocentrum.pl Każdy z nas na jakimś etapie swojego życia doświadczył samotności. …

Co jest ze mną nie tak ?

Zoja Żak - dziennikarka, redaktorka Dlaczego ciągle jestem sam, co jest ze mną nie tak? Przecież tak się staram. Mam …